E-mail адреса
Лозинка
 
Ја заборавивте Вашата лозинка? ?
E-mail адреса
Live Chat
Контакт телефон
Хрватска
+385 21 456-456
Работно време
Пон - Пет
08:00h - 16:00h

Водич - Истра

Бараj:

Истра

Појдете на патување на шароликата Истра и запознајте ги сите бои на хрватските најголеми полуострови. Сината Истра ќе ве понесе во нотите на музичките фестивали по целата обала и ќе ве изненади со филмските спектакли во Пулската арена. Зелената Истра ќе ви го пробуди авантуристичкиот дух на Учкините падини, а вкусот на тартуфот ќе ве следи низ улицете на средновековниот град.

Гладијаторска историја освежена од синилото на Истра

Центарот на синиот туризам, Пореч, ќе ви го открие сјајот на мозаиците од 3 век во Еуфразијева базилика, културно наследство поради кое Истра се наоѓа на UNESCO- овата листа. Дозволете мислите да ви одлетаат во Ровињ, нека одлетаат измеѓу 19- те острови и карпи во ровињскиот архипелаг, кои како на дланка ви ги пружа Истра заедно со кулата на Св.Еуфемије. Истра ве чека со најсочуваната арена, некогашно гладијаторско борилиште во Пула. Погледајте ги најновите филмови на Pula Film Festival, кој Истра ви го нуди под отворено небо во Хрватскиот колосеум. Во летното одморалиште на старите Римјани, Истра ве поканува на Croatia Open ATP. Бидете и вие дел од светскиот тениски турнир кој од 1990 година го прави Умаг спортски центар на полуостровот.

Зелената Истра во филмска бајка со вкусот на тартуф

Зеленило на своите патишта, Истра ќе ве врати во времето и ќе ве одведе во најмалиот град на светот, Хум. Препуштете се на магијата на старите Келти во вкусот на хумските билки и традиционални ракии. Средновековниот град во планината, Мотовун, ќе ве дочека со меѓународниот филмски фестивал во најдобро сочуваната тврдина на Истра. Доколку сакате да престојувате во природа, тргнете во потрага по злато која Истра го крие во Мотовунската Шума, живеалиштето на тартуфот. Без разлика на успехот од потрагата посетете го Бузет, градот на тартуфите и вкусете го најдоброто од истарската гастрономија на Деновите на тартуфот.

Од подземното кралство на Истра се буди сафари авантура

Ако ве привлекува алпинизам, планински велосипедизам или слободно летање, Истра ви нуди авантури на своите најголеми планини во Učka outdoor програм. Испробајте и искачување на јамата Баредин, во која Истра чува ендем од животинскиот свет – човечката риба. Од летната жештина побегнете во изложбата на подземни скулптури и опуштачкиот ѕвук на капките во пештерата на Фештинското Кралство. Посетете го Лимскиот залив, каде што Истра ќе ве освои со свежи кулинарски задоволства од риби и школки. Бријони, острови кои Истра ги вика сопствен рај, ќе ве одведе на сафари во разноликата флора и фауна. Погледајте ги остатоците од диносауруси во состав на научниот туризам во националниот парк Бријони.

Истра ви подарува музичко лето

Нека ве опие Истра со нотите на светските музичари на блуз фестивалот во Новиград. За љубителите на џез музиката Истра организира џез одмор во Пореч со звучни имиња од Valamar Jazz Festivala. Доколку стварно сакате да осетите прави рибарски дух, проверете зошто Ровињска ноќ е најпосетувана летна забава на Јадранот. На исток е прикажана Истра во склоп на Labin Art Republike која го спојува ноќното разгледување на градот со уметничките настапи по улиците на Лабин.

Понуда

-
Umag Апартмани 7109

Umag

од € 45,00
по ден

Karigador Апартмани 2534

Karigador

од € 35,00
по ден

Ravni Апартмани 7614

Ravni

од € 37,00
по ден

Ravni Апартмани 7613

Ravni

од € 37,00
по ден

Rovinj Апартмани 2273

Rovinj

од € 51,00
по ден

Види ги сите објекти

Истра

Положба на местото на картата
Adriatic.hr
Poljička cesta 26
21000 Split, Хрватска
tel: +385 21 456-456
fax: +385 21 456-789
gsm: +385 91 234-5641
e-mail: info@adriatic.hr
ОИБ: 16364086764
ID: HR-AB-21-020038491
Плаќањето е осигурано со SSL енкрипција
Generiranje: s | XML: s | PHP: s
Memorija: MB | Host: | XML Service(0)
Adriatic.hr користи "колачиња" за да овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на користење на нашите интернетски страници, се сложувате со нивно користење. Дознајте повеќе... Затвори