E-mail адреса
Лозинка
 
Ја заборавивте Вашата лозинка? ?
E-mail адреса
Live Chat
Контакт телефон
Хрватска
+385 21 456-456
Работно време
Пон - Пет
08:00h - 20:00h
Саб
08:00h - 14:00h

Водич - Остров Pag

Бараj:

Островот Паг

Островот Паг по многу работи е посебен, од областа најмногу со изгледот се издвојуваат “камените пустини“. Источната обала на Паг со блискиот Велебит се изложени на ветрот кој нанесува сол и не дозволува развој на бујна вегетација.

Ретката вегетација е “кривецот“ што патувањето на Паг ќе ви биде исклучително кулинарско искуство. Специфичната исхрана на животните е заслужна за карактеристичниот вкус на сирењето и јагнешкото месо за кои е неразделива придавката- произведено на Паг.

На островот Паг и Островот на солта се уште се негува традиционалното “збирање“ на солта- во глинени базени (soline). На тој начин што во нив се внесува морската вода која испарува од сончевата топлина, а на дното останува солта.

Островот Паг-Остров на везови, “Атлантида“ и антички остатоци

Длабоко во заливот се сместил градот Паг, “музеј“ на средновековни градби кој е опкружен со дури 20 km плажи. Градот Паг е ризница на културното наследство од овој остров- везови и украсените со везови народни носии, драмските претстави Пашке Робиње кои се изведуваат на градските улици, фолклорни песни и карневали.

Островот Паг е “дом“ на неколку од најзанимливите подводни археолошки локалитети. Потопениот Римски град во морето во близина на Чашка на Паг ќе ви ја раскаже легендата слична со онаа за Атлантида. Остатоците од трговскиот брод од 1 век п.н.е. ќе ги воодушеви посетителите на Градскиот музеј во Новаља, во чиј подрум се наоѓа и влезот во рачно исклесаниот Римскиот водовод 2000 години стар.

Островот Паг-луди забави на врелиот песок

Островот Паг стана права “party“ дестинација. Недалеку од Новаља, на прекрасната плажа Зрче летото се претвора во “фабрика за забава“. Клубовите по плажите се домаќини на фестивалите и најпознатите ѕвезди од светската клубска сцена. Од утро плажите се полни најчесто со млади посетители кои се релаксираат покрај морето, а крајот од денот го трансформираат во луда забава.

Помалку познатиот дел од островот Паг-вонземјани, вековни маслинки, безбројни заливи

Спротивно од плажата Зрче, островот Паг во поголемиот број дестинации ќе ви понуди атмосфера створена за мирен одмор и запознавање на локалниот колорит. Истражувањето на суровиот каменест терен гостите ќе ги одведе до неверојатни локалитети како Паговиот триаголник, НЛО- локацијата или Луна, области со диви маслинки, кои можат да се сретнат само уште во Грција и Израел.

Островот Паг е еден од посебните острови на Јадранот кој на своите гости ќе им понуди доза забава и авантура, тишина и мир, духот на минатото и иднината на ноќните клубови, необичност и сосема “обичното“ уживање во километарските плажи.

Adriatic.hr користи "колачиња" за да овозможи подобро корисничко искуство. Со продолжување на користење на нашите интернетски страници, се сложувате со нивно користење. Дознајте повеќе... Затвори